71 + 19 = 90, 90 + 38 = .128, 128 + 57 = 185, 185 + 76 = 261, 261 + 95 = 356 Hence there should be 356 in place of 365. 59). 1,    8,    66,    460,    2758,    13785,    55146, 22). The series is 508 + 131 = 639, 639 + 137 = 776, 776 + 149 = 925, 925 + 167 = 1092, 1092 + 191 = 1283, …, (9)3 – 15 = 714, (7)3 – 25 = 318, (5)3 – 35 = 90, (3)3 – 45 = -18, (1)3 – 55 = -54. Therefore it should be 330 in place of 328. 34/15,   76/35,   130/63,   202/99,   290/143,   394/195, 52). Now repeat this You do the maths... but for F(n+k) - F(n-k) and L(n+k) - L(n-k). Hence there should be 624 in place of 625. E) The series is 12 x 0.5 + 0.5 = 6.5, 6.5 x 1 + 1 = 7.5, 7.5 x 1.5 + 1.5 = 12.75, 12.75 x 2 + 2 = 27.5, 27.5 x 2.5 + 2.5 = 71.25, …. 8,    17.5,    64.75,    157.375,    561.3125,    1400.78125, 40). 4). 51). Hence, there should be 37 in place of 39. 86).D)  2×3=6; 3×6=18; 6×18=108; 18×108=1944…. In wrong / missing number series, you need to analyze the series first. It is also a Keith number because its digits appear as successive terms earlier in the series of Lucas numbers: 2, 1, 3, 4, 7, 11, 18, 29, 47, ... Forty-seven is a strictly non-palindromic number. TO 1-1-3 TECHNICAL MANUAL INSPECTION AND REPAIR OF AIRCRAFT INTEGRAL TANKS AND FUEL CELLS This manual supersedes TO 1-1-3 dated 21 … 0,   1,   9,   36,   99,   225,   441, 28). 2). From above, we can say that 760 is wrong in the given series. What about the Fibonacci numbers that are TWO places away from Lucas(n)? Take a Fibonacci number, double it and add this to its neighbour on the right. 2, 1, 3, 4, 7, 11, 18, 29, 47, 76, 123, 199, 322, 521, 843 ..More.. B) Move from right to left. A) (3 + 7) x 2 = 20, (20 + 9) x 3 = 87,  (87 + 11) x 4 = 392, (392 + 13) x 5 = 2025, (2025 + 15) x 6 = 12240. Hence there should be 302 in place of 300. 8). 99). The series is 1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 0 = 6, 6 × 2 – 1 = 11, 11 × 2 – 2 = 20, 20 × 2 – 3 = 37, 37 × 2 – 4 = 70. 81). 88).A) 2×2+7=11; 11×3-6=27; 27×4+5=113; 113×5-4=561……, 89).D)  50+12= 51; 51-22=47; 47+32=56;56-42=40;…, 90).C)  3×2 +3 =9 ; 9×3-4 =23; 23×4+5 =97; 97×5-6=479…. Hence there should be 159.375 in place of 157.375. What is the formula this time? Hence, there should be 97 in place of 99. 72). 4   2   3.5   7.5    26.25   118.125. Hence, there should be 2197 in place of 2497. 110,    106,    204,    608,    2384,    11900, 38). E)  Go on adding 7, 9, 11, 13, 15, …. Hence there should be 200 in place, of 192. The series is 5 × 1 + 2 = 7, 6 × 2 + 4 =, 16, 7 × 3 + 6 = 27, 8 × 4 + 8 = 40, 9 × 5 + 10. Do they work if n is negative (n<0)? 90, 135, 286, 750, 2160, 6405, 19155. 1-100): In each of these questions a number series is given. 770 should come in place of 760. Directions (Q. 2,   3,   5,   8,   14,   23,   41,   69, 29). By the formula above:- F(4)=3 is a product of F(2)=1 and L(2)=3. Start from L(0)=2. 5930,   4900,   7056,   3969,   8281,    3136, 54). (2) Section B.1–26 was updated to provide a general sequence of policy from the Fire Safety Prevention and Emergency Response Services, COMDTINST M11320.1 (series). He was one of the solvers of the original problem which you can find in: Problem 402 in The College Mathematics Journal, vol. 14). 2,    2,    13,    59,    363,    2519,    20161, 24). Then you can try any difficult question easily on this topic. Therefore it should be 14 in place of 15. Here 1 × 9 – 1 = 8; 8 × 8 + 2 = 66; 66 × 7 – 3 = 459; 459 × 6 + 4 = 2758; 2758 × 5 – 5 = 13785; 13785. 71,    90,    128,    185,    261,    365, 39). So concentrate more on wrong number series to master in it. 82 – 72 – 62 = -21. The series is 92 – 1, 112 – 2, 132 – 3, 152 – 4, 172 – 5, …, Click Here to Download – TOP 100 Important Number Series Questions, © 2020 All rights reserved. This number series topic is a basic part in most of the competitive exams. Hence there should be 528 in .place of 530. Hence there should be 555 in place of 550. The series is (90-45) × 3, (135-40) × 3, (285-35) × 3, (750-30) × 3, (2160-25) × 3,…. 55). 80). Hence there should be 69120 in place of 691020, 41). 3   4   13   38   87    166     289, 84). The series is based on the following pattern: Obviously, 1.75 is the wrong number which should be replaced by 1.5. Why is 27^ (-1/3) equal to 1/27^(1/3)? Hence, there should be 55 in place of 46. the linkage of numbers may be based around some 6 logics of maths operations. The series is an alternate series, having, S 1 = 2   5   14   41; ×3 – 1 in each term, S 2 = 3   8   23   69; ×3 – 1 in each term, 31). 64 — 1 = 1295, 54— 1 = 624, 44 – 1 = 255, 34— 1 = 80, 24 — 1 = 15, …. 6180339.. eventually! Therefore, there should be 6721 in place of 6724. The series is 2 × 2 + 7 = 11, 11 × 3 – 6 = 27, 27 × 4 + 5, = 113, 113 × 5 – 4 = 561, 561 × 6 + 3 = 3369, 3369 × 7 – 2 = 23581. 2   2   13   59   363   2519   20161, 26). 3,   7.5,   15,   37.5,   75,   167.5,   375, 27). We have added here wrong / missing number series pdf here. Candidates who are preparing for the examination can make use of it. Just substitute your two sets of values: N, Lucas(N) and Fib(N); K (an EVEN number! Theseriesis x2+3,  x2+5,  x2+7,  x2+9,  x2+11…, 76). Therefore, there should be 6.5 in place of 6.8. It is an Eisenstein prime with no imaginary part and real part of the form 3n − 1. C) The series is (15)2 = 225, (16)2 =256, (17)2 = 289, (18)2 = 324, (19)2 = 361, (20)2  = 400.